دارکشی فرش دستباف

نوشته : قالیشویی طُرّه انتشار : ژوئن 18, 2020

احتمال دارد که تا کنون اصطلاح دارکشی فرش دستباف به گوشتان خورده باشد اما نمی دانید که این اصطلاح به چه معناست یا شاید چیزهایی در موردش می دانید و به طور کامل با آن آشنا نیستید. اگر می خواهید با این اصطلاح و نحوه انجام و دلایل آن آشنا شوید، این مقاله وب سایت قالیشویی طُرّه را تا انتها بخوانید.

همچنین بخوانید: چرا مرمت فرش را باید به حرفه‌ای‌ها بسپارید؟

دارکشی فرش دستباف چیست؟

دلیل انجام دارکشی فرش دستباف این است که فرش دستباف بسیار ظریف است و باید با احتیاط با آن رفتار شود. در صورتی که با فرش دستباف با احتیاط برخورد نشود، در آن کجی و کاستی ایجاد خواهد شد. در صورت ایجاد چنین مشکلاتی، برای رفع آنها دارکشی فرش دستباف اجرا خواهد شد. همان طور که از این توضیحات مشخص است، دارکشی فرش عملی است که برای رفع کجیهای کوچک و سایر موارد مشابه ایجاد شده در فرش که به صورت فرورفتگی و یا برآمدگی یا سرک در کناره های فرش دیده می شود، اجرا می شود. بهتر است بدانید که دارکشی برای رفع کجی های کوچک موثر است و با رفوگری فرش فرق دارد. دارکشیی فرش دستباف برای برطرف کردن کجی های بزرگ فرش نتیجه بخش نخواهد بود و در چنین مواردی، معمولاً فرش دارکشی شده پس از چندسال به حالت خوا باز خواهد گشت.

منظور از کجی داشتن فرش چیست؟

در اصطلاح، منظور از کجی یا سره داشتن کنار فرش حالتی است که در آن خطوط راست فرش که حاشیه ها و لبه های آن را تشکیل می دهند نامنظم هستند و حالت موجی، قوسی و یا پایین و بالا داشته باشد .

بالا زدگی فرش

چند نمونه از دلایل ایجاد شدن کجی در فرش

  • معیوب بودن دستگاه قالی بافی
  • نداشتن دقت کافی در حین بافت برش
  • بی دقتی در حین چله کشی
  • صاف نبودن سطح محل دستگاه بافندگی
  • نداشتن هماهنگی شانه زدن
  • استفاده از مواد اولیه نامرغوب و بی کیفیت
  • شانه نزدن بافنده به مقدار لازم و چله کشی نامناسب

آیا دارکشی فرش دستباف از خدمات قالیشویی است؟

همان طور که می دانید، فرش دستباف یکی از ارزشمندترین آثار دستی در میان خانواده های ایران است. با این که فرشهای دستباف قدیمی هستند و از پدر بزرگ یا مادر بزرگ به نسلهای بعد به ارث رسیده باشند یا جدید باشند، همگی فرش دستباف هستند و به مراقبت خاصی نیاز دارند. بنابراین، با مرابت مناسب و دقت در نگهداری فرش و در صورت لزوم، با بهره گرفتن از انواع خدمات قالیشویی می توان به کیفیت و عمر فرش دستباف کمک کرد. در اصل، قالیشویی های مجاز علاوه بر خدماتی مانند ریشه بافی، رنگ برداری، شیرازه دوزی، اعلاشویی، خدماتی مانند دارکشی را نیز در خصصوص فرشهای دستباف ارائه می دهند. قالیشویی طره در کنار خدماتی که در بالا ذکر شد، با داشتن کادری مجرب آماده ارائه خدمات دارکشی فرش دستباف برای مشتریان خود است.

انواع روشهای دارکشی فرش دستباف

در ایران این عمل به روشهای مختلف سنتی و نیمه صنعتی به صورت کارگاهی بروی فرش دستباف اجرا می شود.
از انواع روش های دارکشی فرش دستباف می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم که در مورد هر یک توضیحات مختصری داده ایم.

  • دارکشی لولایی
  • دارکشی پرسی
  • دارکشی قلابکشی

دار کشی لولائی

دارکشی لولایی یک روش دارکشی سنتی – کارگاهی است. در این روش، فرش را روی الوارهایی که کنار هم چیده شده اند میخکوب کرده و با کشیدن فرش اشکالات ایجاد شده در آن را برطرف می کنند. هر دستگاه دارکشی فرش دستباف از دو سری الوار تشکیل شده است که یکی از آنها ثابت است و دیگری با کمک چندین لولای فلزی می تواند حول صفحه ثابت چرخش کند.

این مقاله را نیز بخوانید: سؤالاات پرتکرار در مورد قالیشویی

 دارکشی پرسی

مانند سایر روشها، هدف از انجام این کار مستقیم و موازی کردن فرش است و دو پارامتر اصلی یعنی نگهداشتن و کشیدن فرش محور اصلی کار آن است. در روش دارکشی پرسی برای ثابت کردن قالی از میخ و تخته استفاده نمی شود و دستگاه آن کاملاً فلزی است و روی پایه هایی قرار گرفته که قابل تنظیم هستند (در این روش، عمل دارکشی فرش دستباف برخلاف دیگر روشها به صورت ایستاده انجام می شود؛ بنابراین، پایه های دستگاه به شکلی طراحی شده اند که دارکش بتواند متناسب با قد خود ارتفاع دستگاه را تنظیم کند تا صدمات ناشی از خم شدن و خستگی کار را تا جایی که امکان دارد، کاهش دهد.)

دارکشی قلاب کش

در این روش دارکشی، مانند روشهای دیگر ابتدا طول و عرض فرش در چند نقطه اندازه گیری می شود تا مقدار کجی و ناحیه آن مشخص شود. سپس اگر فرش سرچله داشته باشد، آنها را دسته دسته می کنند (تقریباً هر هفت چله یک دسته را تشکیل می دهد) و از این به بعد، عمل دارکشی به دو روش عمل می شود:

اول دسته ها را یکی در میان برگردانده و روی خواب فرش قرار می دهند و سپس یک میلگرد فلزی به نام سیخو را بین آنها می گذارند و دسته های زوج و فرد متوالی را روی سیخ و گره می زنند.

در روش دوم، ابتدا دسته های زوج و فرد را گره می زنند (ارتفاع گره ها باید یکسان باشد)، سپس سیخو را از بین آنها عبور می دهند (برای اینکه ارتفاع گره ها یکسان بشود، دارکش انگشت خود را بین دسته ها قرار می دهد و حلقه هایی ایجاد می کند، اندازۀ این حلقه ها باید به گونه ای باشد که سیخو به راحتی از میان آنها عبور کند.)

این مطلب را نیز از دست ندهید: فرشها نیز به عشق و محبت نیاز دارند

آیا فقط فرش های دستباف نیاز به دارکشی دارند؟

شایان ذکر است که دارکشی فرش یکی از مراحل فرآوری فرش دستباف پس از تولید و شستشو و برای رفع عیوب ابعادی آن است. به همین دلیل، عملیات دارکشی فقط مخصوص فرش دستباف است و فرشهای ماشینی نیازی به دارکشی ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید