مزیت شستشوی فرش دستباف در قالیشویی

دسته بندی ها
دسته‌ها
شستشوی فرش دستباف

همان طور که می دانید، ارزش فرش دستباف ایرانی بسیار بالاتر و بیشتر از آن است که آن را مثل یک فرش معمولی بشویید. توجه داشته باشید که شستشوی فرش دستباف روش و ظرافت خاص خود را دارد و بهتر است که در منزل این کار را انجام ندهید و این کار را به قالیشویی حرفه ای بسپارید. در دنیا، فرش دستباف ایرانی از نظر تنوع و طرح بسیار شناخته شده است و ارزش مادی و معنوی بسیار بالایی در نزد خانواده های ایرانی دارد. به همین دلیل،  نگهداری و تمیز نگه داشتن این میراث گرانبها بسیار حائز اهمیت است.

با رعایت کردن نکاتی که قالیشویی طره در این مقاله بیان کرده است، می توانید عمر فرش های دستباف خود را افزایش دهید و از هزینه های شستشو و ترمیم بکاهید. تا انتهای مقاله با ما باشید.

همچنین بخوانید: تأثیر قالی دستباف بر محیط خانه

ضرورت شستشوی فرش دستباف در قالیشویی

در این مقاله دلایلی را بیان کرده ایم که باید شستشوی فرش دستباف را به قالیشویی بسپارید و خودتان در منزل انجام ندهید.

رنگ دادن فرش دستباف

هنگام شستشوی فرش دستباف شاید متوجه شوید که رنگ پس می دهند، یعنی ممکن است بخشهایی از فرش دستباف پس از خیس شدن رنگ خود را از دست بدهند. با مطالعه برچسبی که در پشت فرش دستباف قرار دارد، می توانید متوجه ثبات رنگ فرش شوید. علاوه بر این، با کشیدن دستمال نمناک بر روی گوشه ای از فرش دستباف می توانید تشخیص دهید که رنگ فرش در تماس با آب ثابت می ماند یا خیر؟

فرش دستباف
فرش دستباف ایرانی

در صورت رنگ دادن، توصیه می کنیم که شستشوی فرش دستباف خود را به قالیشویی معتبری واگذار کنید. چون قالیشویی برای شستشوی انواع فرش تجهیزات و مهارت کافی را دارد و این کار را به گونه ای انجام می دهد که به فرش آسیبی نرسد.

 چنانچه از ثابت بودن رنگ فرش مطمئن شدید، می توانید با رعایت کردن نکات و اصولی که در این مقاله به آنها می پردازیم درخانه یا منزلتان اقدام به شستشوی فرش دستباف بپردازید. اما باز هم به شما توصیه می کنیم که این کار را در منزل انجام ندهید تا سرمایه خود را حفظ کنید.

حتماً بخوانید: آلودگی هوای داخل ساختمان: فرش دستباف شما چقدر تمیز است؟

تیره شدن رنگ فرش دستباف

تیره شدن یکی از اتفاقاتی است که با گذشت زمان می تواند برای فرش دستباف روی دهد. دلیل تیره شدن رنگ فرش دستباف انباشته شدن گرد و غبار بین تار و پود فرش است. برای از بین بردن این گرد و غبار، باید فرش دستباف را بر روی دار قالی یا داربستی آویزان کنید و سپس با جارو به آرامی به فرش ضربه بزنید تا خاک آن گرفته شود.

توجه داشته باشید، ضربه هایی که باید به آرامی به فرش ضربه بزنید، زیرا زدن ضربات محکم ممکن است به بافت فرش آسیب برساند. در صورت وجود هرگونه سوراخ یا لکه یا پوسیدگی بر روی فرش حتما باید قبل از شستشو آنها را بررسی و ترمیم نمایید.

شستشوی فرش دستباف به صورت دستی و برخی خطرات آن

برای شستشوی فرش دستباف ابتدا آن را روی سطح صاف پهن کنید و سپس ترکیبی از محلول شامپو فرش و آب ولرم آماده کنید. سپس این محلول را با برس های مخصوص چند بار روی سطح قالی در جهت خواب آن بکشید تا همه جا کف آلود شود. در صورتی که متوجه شدید رنگ فرش در حال تغییر است، می توانید در حین برس کاری شدید، با پاشیدن کمی سرکه روی آن از تداخل رنگهای فرش جلوگیری کنید. توجه داشته باشید که یکی از خطرات شستشوی فرش دستباف در منزل این است که ممکن است رنگ آن تغییر کند و کاری از دستتان برنیاید.

برای جمع کردن کف و محلول از سطح فرش از پارو و آب سرد استفاده کنید. آنقدر این کار را تکرار کنید که محلول شوینده به طور کامل از تار و پود فرش خارج شود. پس از آبکشی فرش دستباف و پس از آن که متوجه شدید فرش تمیز شده است، بگذارید حدود یک ساعت به همان صورت پهن شده روی زمین بماند تا آب موجود در آن تا حد امکان خارج شود. این کار باعث می شود که اگر قسمت هایی از فرش هم رنگ دهند تداخل رنگ ایجاد نشود.

خشک کردن فرش دستباف پس از شستشو

برای خشک کردن فرش نیمه مرطوب، می توانید آن را روی وسیله ای مثل چهارپایه یا داربست قرار دهید، به طوری بالاتر از سطح زمین در مجاورت هوا و نور غیر مستقیم خورشید باشد تا کاملاً خشک شود. پس از آن که فرش را در محلی برای خشک شدن قرار دادید، به هیچ وجه روی آن آب نریزید، زیرا این کار باعث زرد شدن ریشه های قالی می شود.

در برخی موارد، برای خشک شدن سریعتر فرش از دستگاههای حرارتی استفاده می کنند. توجه داشته باشید که این بدترین کار برای فرش است و ممکن است آسیب جبران ناپذیری به فرشتان وارد شود. این نیز یکی از خطرات احتمالی شستشوی فرش دستباف در منزل است. پس از خشک شدن کامل فرش، با یک برس نرم یا اسفنج روی پرزهای فرش بکشید. آن را طبق طرح اولیه خود درآورید و پرزهای فرش را مرتب تر نمایید.

شستشوی فرش دستباف در قالیشویی

همان طور که با خواندن این مقاله متوجه شدید، شستشوی فرش دستباف به ویژه در منزل کار چندان ساده ای نیست و ریزه کاریهای خاص خودش را دارد و برای این کار به ابزار و مهارتهای خاصی نیاز است. با توجه به قیمت بالای این فرش ها، ریسک اینکه در منزل آنها را بشویید و تداخل رنگ ایجاد شود یا مشکل دیگری پیش آید بالاست.

از این رو یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید تا خودتان را از دردسر خلاص کنید و به فرشتان آسیب نزنید، این است که شستشوی فرش دستباف خود را به یک قالیشویی معتبر بسپارید. هر چه باشد شرکتهای قالیشویی برای انجام این کار هم تجربه کافی را دارند و هم تجهیزات ویژه آن را، از طرفی مسئولیت هرگونه آسیب به فرش نیز به عهده آنها خواهد بود  که به دلیل داشتن تخصص در این زمینه احتمال وارد شدن آسیب به فرش بسیار پایین یا در حد صفر است.

قالیشویی طره
قالیشویی طره

قالیشویی طره با پشتوانه سه نسل تجربه ،انواع خدمات قالیشویی ، مرمت فرش دستباف ،دارکشی ، لکه بـرداری و ارائه می نماید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.