شستن فرش دستباف

دسته بندی ها
دسته‌ها
شستن - فرش - دستباف - قالیشویی - طره

شستشوی فرش دستباف با توجه به اینکه فرش های دستباف حساس و ارزشمند هستند نیازمند دقت فراوان می باشد به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح می دهند شستن فرش دستباف خود را به قالیشویی های معتبر بسپارند تا ایشان به وسیله دستگاه های پیشرفته و در مدت زمانی کوتاه اقدام به شستشوی فرش کنند.

نحوه شستشوی فرش دستباف

نحوه شستشوی فرش دستباف

فرش های دستباف همانطور که از نام آن پیداست فرش هایی هستند که بدون هیچ ماشین بافنده ای و فقط با دست بافته می شوند، نخ های این فرش ها نیز نوعی نخ مخصوص مانند نخ پشمی یا ابریشم و … هستند که معمولا عملیات رنگرزی این نخ ها هم به صورت دستی انجام می شود، به دلیل اینکه تمام کارهای این نوع فرش ها از مرحله آماده سازی نخ، چله کشی و … تا انتهای بافت فرش به صورت دستی انجام می شود به همین دلیل این فرش ها بسیار ارزشمند هستند پس بر این اساس روش شستشوی فرش دستباف نیز باید با سایر فرش ها تفاوت داشته باشد زیرا شستشوی فرش دستباف نیاز به دقت بالایی دارد و در صورت سهل انگاری ممکن است رنگ نخ های فرش مخلوط شوند یا به سایر بافت های فرش آسیب برسد.

شستشوی فرش دستباف در خانه ممکن است معایب زیان بار و جبران نشدنی در پی داشته باشد به همین دلیل بهترین روش برای شستشوی فرش دستباف سپردن آن به یک قالیشویی معتبر است، اما دقت داشته باشید که فقط یکبار سپردن فرش دستباف به قالیشویی نامناسب و بی تجربه کافیست تا فرش شما آسیب ببیند و دیگر قابلیت استفاده نداشته باشد پس هنگامی که قصد دارید فرش دستباف خود را برای هر امری مانند شستشو، رفو، لکه بری و … به قالیشویی بسپارید حتما راجع به قالیشویی مورد نظر تحقیق کنید.

شستن - فرش - دستباف - قالیشویی - طره

قیمت شستشوی فرش دستباف

قیمت شستشوی فرش دستباف

مسئله قیمت یکی از مسائل مهم در هر امری است به همین دلیل افرادی که قصد دارند شستشوی فرش دستباف خود را به قالیشویی بسپارند ابتدا قیمت و هزینه مورد نیاز برای این امر را جویا می شوند. قیمت شستشوی فرش دستباف به نوع فرش بستگی دارد یعنی اگر فرش دستباف شما ابریشم باشد یک قیمت، اگر پشمی باشد یک قیمت، اگر عتیقه باشد یک قیمت و اگر فرش دستباف معمولی باشد یک قیمت متفاوت خواهد داشت. قیمت شستشوی فرش های ابریشم، عتیقه و پشمی از طرف اتحادیه قالیشویان اعلام نشده است و ایشان تعین این مبلغ را بر عهده خود قالیشویی گذاشته اند اما برای شستشوی فرش دستباف معمولی قیمت 15000 تومان تا 33500 تومان بر حسب متر مربع اعلام شده است که این مبالغ با توجه به درخواست شما که شستشوی معمولی است یا اعلاء شویی، محاسبه می شوند.

علاوه بر شستشوی فرش دستباف در قالیشویی ها عملیات دیگری نیز مانند رفو فرش، لکه گیری و لکه برداری، رنگ برداری و رنگرزی، تعمیر ریشه و ریشه زنی فرش و … انجام می شود که هر یک از این موارد قیمت جداگانه ای دارند و در قیمت نهایی تاثیر خواهند داشت. برخی از قالیشویی ها بدون اینکه شما درخواست داشته باشید تمام این موارد را بر روی فرش دستباف شما انجام می دهند اما برخی دیگر تا زمانی که شما درخواست نکنید هیچ یک از این موارد را انجام نمی دهند و فقط فرش را می شویند.

غبارگیری قبل از شستن فرش دستباف

پیش از شروع به شستن فرش دستباف در خانه، باید آن را غبارگیری کنید. غبارگیری به دو صورت معمولی یا مکانیکی انجام می‌شود که تنها مورد اول آن در خانه قابل انجام است. همانطور که می‌توان حدس زد غبارگیری به زدودن گرد و غبارهایی اشاره دارد که در طی زمان بر روی فرش نشسته‌اند. برای غبارگیری معمولی کافیست فرش را بتکانید و یا با یک چوب بر پشت آن ضربه بزنید تا تمام گرد و خاک‌ها از روی آن زدوده شود. ضرباتی که با چوب به فرش میزنید نباید خیلی محکم باشند و باعث آسیب‌رسانی به فرش شوند. اگر پیش از شستن فرش دستباف اقدام به غبارگیری نکنید، غبارها در حین شستشو به گل تبدیل شده و در تار و پود فرش باقی می‌مانند.

مراحل شستن فرش دستباف در خانه

پس از مرحله غبارگیری باید فرش دستباف را بر روی زمین پهن کرده و آن را با آب سرد خیس کنید. دمای آب باید در حد معمول تا سرد باشد و نباید به هیچ وجه از آب داغ برای شستن فرش دستباف استفاده شود. دلیل آن هم این است که آب داغ ممکن است به رنگ‌های فرش آسیب وارد کرده و باعث ادغام آنها در هم شود. پس از خیس شدن فرش باید با یک شوینده ملایم شروع به تمیز کردن فرش کنید. برای این کار می‌توانید از پودر دستی حل شده در آب و یا مایع ظرفشویی مناسب استفاده کنید.

روش های گوناگون شستشوی فرش دستباف

روش های گوناگون شستشوی فرش دستباف

شستشوی فرش چه دستباف باشد چه ماشینی به دو روش انجام می شود:

 1. شستشوی فرش در منزل
 2. شستشوی فرش در قالیشویی

شستشوی فرش دستباف در منزل ریسک بالایی دارد زیرا این نوع فرش ها حساس هستند و در صورت بی اطلاعی از روش های شستشوی آن ممکن است دچار تغییر رنگ یا آسیب های دیگری شوند اما اگر قصد دارید فرش دستباف خود را در منزل بشویید مراحل زیر را طی کنید البته با دقت فراوان:

 • به وسیله یک جاروبرقی گردوغبار فرش را پاک کنید
 • بهتر است پس از استفاده از جاروبرقی چند مرتبه فرش را بتکانید تا اگر شی تیزی داخل پرزهای آن پنهان است، خارج شود و در هنگام شستشو باعث پارگی فرش نشود
 • سپس با استفاده از مواد شوینده مخصوص فرش دستباف یا مواد شوینده طبیعی فرش که از عطاری ها قابل تهیه هستند، فرش را بشویید و اجازه دهید خشک شود
 • برای از بین بردن بوی نامطبوع آن نیز می توانید پس از خشک شدن کمی جوش شیرین روی فرش بپاشید و پس از گذشت چند ساعت فرش را بتکانید تا تمیز شود.

نکته مهم: اگر فرش شما نیاز به رفو، ریشه زنی، لکه برداری و … دارد باید قبل از شستشوی فرش این موارد و عیوب را رفع کنید.

نکته مهم 2: حتما از آب سرد برای شستشوی فرش استفاده کنید زیرا آب داغ به بافت و رنگ فرش دستباف آسیب میزند.

اما همانطور که گفته شد بهترین روش شستشوی فرش دستباف سپردن فرش به قالیشویی معتبر است، در قالیشویی ها برای شستن فرش دستباف از دستگاه ها و ماشین آلات پیشرفته و مواد شوینده مخصوص استفاده می کنند، که تمام مراحل را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

نحوه شستشوی فرش دستباف پشمی

فرش های پشمی نوعی از فرش های دستباف هستند که نخ آنها از پشم گوسفندان تهیه شده است، این نوع فرش ها معمولا ضخیم و دارای الیاف بلند هستند به همین دلیل شستن و خشک کردن آنها کمی دشوار است.

برای شستشوی فرش دستباف پشمی در خانه میتوانید مراحل ذکر شده در عنوان قبل را طی کنید اما هرگز از فرچه های زبر برای شستن فرش های دستباف پشمی استفاده نکنید زیرا باعث از بین رفتن پرزهای آن و در نتیجه پارگی و پوسیدگی فرش خواهد شد، بهتر است از یک حوله یا یک فرچه نرم استفاده کنید.

در قالیشویی ها نیز معمولا از دستگاه برای شستن چنین فرش هایی استفاده نمی شود و به وسیله ابزارهای دستی این فرش ها را می شویند، مگر در صورتی که دستگاه های قالیشویی تمام اتوماتیک و پیشرفته باشد و پرسنل اطمینان داشته باشند که دستگاه هیچ آسیبی به فرش نمیزند.

همچنین فرش های دستباف پشمی به دلیل ضخامت زیادی که دارند، در صورتی که میزان کثیفی آنها زیاد باشد باید از هر دو طرف شسته شوند یعنی یکبار روی فرش و الیاف آن شسته شود و سپس قسمت پشت فرش و گره های آن شسته شود تا تمام آلودگی های داخل آن پاک شوند، زیرا زمانی که روی فرش پشمی ماده ای می ریزد این ماده داخل الیاف فرش باقی می ماند و حتی در صورت پاک کردن و لکه برداری نیز این ماده تماما پاک نمی شود، و اگر به هنگام شستن فرش نیز آن را از هر دو طرف نشویید این آلودگی ها و ماده های موجود درون الیاف فرش پاک نمی شوند  و پس از مدتی باعث پوسیدگی فرش و در نتیجه خراب شدن فرش می شوند.

شستن - فرش - دستباف - قالیشویی - طره

بنر - تماس با ما

مراحل شستشوی فرش دستباف

مراحل شستشوی فرش دستباف

مراحل شستن فرش دستباف در منزل را در عناوین قبلی بررسی کردیم و نکات لازم برای آن را نیز ذکر کردیم اما اکنون نوبت به بررسی و ذکر مراحل شستشوی فرش دستباف در کارخانه قالیشویی میرسد.

مراحل شستن فرش دستباف در قالیشویی به شرح زیر است:

 1. جمع آوری فرش ها

پرسنل مربوط به بخش جمع آوری و حمل و نقل فرش ها، پس از تماس و ثبت سفارش به منزل شما می آیند و فرش های دستباف شما را برای انتقال به کارخانه قالیشویی تحویل می گیرند. در این زمان بهتر است اگر فرش شما ایراد دیگری نیز دارد که باید رفع شود، این ایرادها را به پرسنل اطلاع دهید.

 1. خاک گیری یا غبارگیری فرش ها

پس از انتقال فرش ها به قالیشویی اولین اقدام پرسنل قالیشویی این است که توسط دستگاه های اتوماتیک گرد و غبار و آلودگی های فرش را پاک کنند. این عمل چیزی شبیه به خاک گیری فرش در زمان قدیم است اما با این تفاوت که در قالیشویی ها از دستگاه های پیشرفته برای این کار استفاده می کنند که این دستگاه ها هیچ آسیبی به فرش نمی زنند.

 1. تعمیر ریشه فرش

اگر ریشه های فرش شما نیاز به تعمیر و تعویض داشته باشد پرسنل قالیشویی آن ها را تعویض یا تعمیر می کنند، همچنین اگر شیرازه های فرش نیز ایرادی داشته باشند تمام این ایرادها توسط پرسنل رفع می شود.

 1. رفو فرش

در صورتی که فرش دستباف شما نیاز به رفوگری داشته باشد نیز پرسنل ماهر در این زمینه فرش شما را با دقت رفو خواهند کرد.

 1. لکه برداری

گاهی اتفاق می افتد که روی فرش یک ماده خوراکی مانند غذا، شربت، آبمیوه یا غیر خوراکی مانند جوهر، قیر و … میریزد و لکه آن بر روی فرش باقی می ماند. اگر چنین لکه هایی روی فرش شما وجود داشته باشد توسط پرسنل عملیات لکه برداری انجام می شود.

 1. رنگ برداری و رنگرزی

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که فرش دستباف خود را در منزل شسته باشید اما چون از روش های شستشوی فرش دستباف اطلاع نداشته اید باعث تغییر رنگ و یا مخلوط شدن رنگ های فرش شده اید در این صورت باید عملیات رنگ برداری و رنگرزی روی فرش شما انجام شود که این عملیات توسط پرسنل قالیشویی انجام می شود.

همچنین در قالیشویی ها برای اینکه این اتفاق برای فرش دستباف شما نیفتد قبل از شستن فرش از موادی برای پیشگیری استفاده می کنند.

 1. شستشوی فرش

پس از طی تمام مراحل بالا و خشک شدن رنگ ها و موادی که برای پیشگیری از تغییر رنگ بر روی فرش ها زده شده است، با توجه به جنس فرش دستباف که پشمی است یا ابریشمی یا … از دستگاه ها و ماشین آلات مخصوص یا از ابزارهای دستی برای شستشوی فرش استفاده می کنند، همچنین از مواد شوینده مخصوص فرش دستباف برای شستشوی فرش دستباف استفاده می شود.

 1. خشک کردن فرش دستباف

پس از اتمام شستشو و آبکشی، فرش را با توجه به جنس و میزان حساس بودن آن به واسطه دستگاه خشک کن فرش یا با استفاده از قرار دادن فرش در گرمخانه خشک می کنند. مثلا اگر فرش دستباف شما از نوع ابریشمی باشد هرگز نمی توان از دستگاه خشک کن فرش برای خشک کردن و آبگیری آن استفاده کرد.

 1. براق کردن فرش

پس از خشک شدن فرش، از موادی برای براق کردن سطح فرش دستباف استفاده می کنند همچنین در این مرحله از مواد ضد بید نیز برای جلوگیری از بید زدگی فرش دستباف استفاده می کنند. و در نهایت اگر ریشه های فرش شما رنگ گرفته باشد آنها را نیز با استفاده از مواد طبیعی سفید می کنند.

شستن - فرش - دستباف - قالیشویی - طره

مزایای شستشوی فرش دستباف در قالیشویی

مزایای شستشوی فرش دستباف در قالیشویی

برای اینکه مزایای شستشوی فرش دستباف در قالیشویی روشن شود بهتر است این مزایا را در کنار معایب شستشوی فرش های دستباف در منزل ذکر کنیم که این مزایا و معایب به شرح زیر است:

 • زمانی که فرش دستباف خود را در منزل می شویید باید از روش های قدیمی برای خاک گیری فرش استفاده کنید که این روش ها باعث خرابی فرش میشوند؛ اما زمانی که فرش را برای شستشو به قالیشویی میسپارید ایشان از دستگاه های پیشرفته برای خاک گیری فرش استفاده می کنند که تسمه ضربه زن این دستگاه ها پلاستیکی است و با قدرت کم به فرش ضربه میزند.
 • شستن فرش دستباف در منزل علاوه بر اینکه نیازمند صرف انرژی و وقت زیاد است، نیازمند اطلاعاتی در زمینه فرش و نحوه شستشوی فرش دستباف نیز می باشد؛ اما زمانی که فرش خود را برای شستشو به قالیشویی می دهید نه تنها انرژی شما بیهوده مصرف نمی شود بلکه خیال شما نیز آسوده است که پرسنل قالیشویی علم و تجربه کافی در زمینه شستن انواع فرش های دستباف دارند و به فرش شما آسیبی نمی رسد.
 • فرش ها به طور میانگین باید از هر 8 تا 12 ماه یکبار شسته شوند که این کار نیازمند مصرف مقدار زیادی آب است و در این جامعه و حیات که با کم آبی دست به گریبان است کار بسیار اشتباهی می باشد؛ اما در قالیشویی ها از آب غیر شرب برای شستشوی فرش ها استفاده می شود در نتیجه باعث صرفه جویی در مصرف آب خواهد شد.
 • اگر قصد داشته باشید فرش دستباف خود را در منزل بشویید فقط فصول گرم سال می توانید این کار را انجام دهید زیرا اگر هوا گرم نباشد فرآیند خشک کردن فرش دستباف بسیار طولانی و دشوار خواهد شد؛ اما قالیشویی ها در تمام فصول سال آماده شستن فرش های دستباف شما هستند زیرا ایشان از دستگاه های مخصوص و از گرمخانه ها برای آبگیری و خشک کردن فرش های شما استفاده می کنند.
 • اگر فرش شما دچار پوسیدگی و پارگی شده باشد و شما در همان وضع اقدام به شستشوی فرش کنید پارگی و پوسیدگی فرش بیشتر خواهد شد؛ اما در قالیشویی ها قبل از شستشوی فرش دستباف تمام عیوب آن را رفع می کنند که این باعث افزایش طول عمر فرش شما خواهد شد.
 • اگر چندین مرتبه فرش دستباف خود را در منزل بشویید پس از مدتی متوجه تغییر رنگ و کدر شدن رنگ فرش خواهید شد؛ اما در قالیشویی ها پس از شستن و خشک کردن فرش دستباف از موادی برای برق شدن آن استفاده می کنند.

شستن فرش دستباف – عکس ساس فرش – دارکشی فرش – چگونه پارگی فرش را تعمیر کنیم – قالیشویی خوب در تهران – نزدیکترین قالیشویی – حشرات داخل فرش – قالیشویی اقدسیه – فرش کثیف – خرید فرش دستباف – تخته كجي – پاك كردن لاك از روي فرش ماشینی

سوالات متداول شستن فرش دستباف

نحوه شستشوی فرش دستباف چگونه است؟

فرش های دستباف همانطور که از نام آن پیداست فرش هایی هستند که بدون هیچ ماشین بافنده ای و فقط با دست بافته می شوند، نخ های این فرش ها نیز نوعی نخ مخصوص مانند نخ پشمی یا ابریشم و … هستند که معمولا عملیات رنگرزی این نخ ها هم به صورت دستی انجام می شود، به دلیل اینکه تمام کارهای این نوع فرش ها از مرحله آماده سازی نخ، چله کشی و … تا انتهای بافت فرش به صورت دستی انجام می شود به همین دلیل این فرش ها بسیار ارزشمند هستند پس بر این اساس روش شستشوی فرش دستباف نیز باید با سایر فرش ها تفاوت داشته باشد زیرا شستشوی فرش دستباف نیاز به دقت بالایی دارد و در صورت سهل انگاری ممکن است رنگ نخ های فرش مخلوط شوند یا به سایر بافت های فرش آسیب برسد.

روش های گوناگون شستشوی فرش دستباف ؟

شستشوی فرش چه دستباف باشد چه ماشینی به دو روش انجام می شود:

 1. شستشوی فرش در منزل
 2. شستشوی فرش در قالیشویی

مزایای شستشوی فرش دستباف در قالیشویی ؟

 • زمانی که فرش دستباف خود را در منزل می شویید باید از روش های قدیمی برای خاک گیری فرش استفاده کنید که این روش ها باعث خرابی فرش میشوند؛ اما زمانی که فرش را برای شستشو به قالیشویی میسپارید ایشان از دستگاه های پیشرفته برای خاک گیری فرش استفاده می کنند که تسمه ضربه زن این دستگاه ها پلاستیکی است و با قدرت کم به فرش ضربه میزند.

قالیشویی طره
قالیشویی طره

قالیشویی طره با پشتوانه سه نسل تجربه ،انواع خدمات قالیشویی ، مرمت فرش دستباف ،دارکشی ، لکه بـرداری و ارائه می نماید .

یک پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *