پاک کردن لکه نوشابه از روی فرش با ۳ ترفند ساده

نوشته : قالیشویی طُرّه انتشار : جولای 27, 2020

امروزه نوشابه به عضو ثابت خیلی از سفره ها تبدیل شده است. بدون شک، جلوی اتفاقاتی مانند رها شدن لیوان نوشابه از دست یا افتادن شیشه نوشابه روی زمین را نمی‌توان گرفت و هر قدر هم احتیاط کنید این اتفاق در مواردی خواهد افتاد. اگر دستتان به لیوان نوشابه خورد و همه سفره و فرش را نوشابه فرا گرفت، خونسردی خود را حفظ کنید. آرام باشید و نفسی عمیق بکشید. هیچ جای نگرانی نیست. چون پاک کردن لکه نوشابه از روی فرش کار سختی نیست. فقط باید به سرعت برای این کار دست به کار شوید.

نیاز به حفظ خونسردی و داشتن سرعت عمل

 با حفظ خونسردی ولی با سرعت، باید لکه نوشابه تازه را از روی فرشتان تمیز کنید. زیرا اگر دیر اقدام کنید، لکه نوشابه بسیار چسبناک می‌شود و حتی می‌تواند به دلیل شیرین بودن مورچه‌ها و سایر حشرات را به خود جذب کند که این قوز بالا قوز خواهد شد. اگر برای پاک کردن لکه نوشابه از روی فرش با دقت عمل نکنید، ممکن است فقط موفق شوید حالت چسبان آن را از بین ببرید که در این صورت، لکه زشتی بر روی فرش باقی خواهد ماند. در ادامۀ این مقالۀ وب سایت قالیشویی طُرّه چند روش ساده برای از بین بردن لکه نوشابه از روی فرش برایتان توضیح داده‌ایم.

همچنین بخوانید: پاک کردن لکه ماست از روی فرش

نکته بسیار مهم

توجه داشته باشید که اگر مقداری نوشابه روی فرشتان ریخت و لکه هنوز خیس است، به هیچ عنوان نباید آن را با پارچه یا اسفنج بمالید. زیرا با این کار باعث نفوذ بیشتر نوشابه در الیاف فرش خواهید شد. بهترین کار برای جذب نوشابه از روی فرش، قرار دادن حوله کاغذی یا دستمال حوله‌ای، روی لکه است.

پاک کردن لکه نوشابه از روی فرش با حوله کاغذی

مهم ترین نکته برای از بین بردن لکه نوشابه از روی فرش داشتن سرعت عمل است. یعنی به محض ریختن نوشابه برای پاک کردن آن اقدام کنید و به زمان دیگری موکول نکنید تا بهترین نتایج را به دست آورید. توجه داشته باشید که اگر به محض ریختن نوشابه روی فرش آن را تمیز کنید، بدون شک جلوی نفوذ نوشابه به بافت فرش را خواهید گرفت. برای از بین بردن لکه نوشابه از روی فرش ابتدا روی فرش چند لایه حوله کاغذی قرار دهید تا نوشابه را به خود جذب کند. سپس در یک بطری مقداری آب سرد ریخته و روی قسمت لک شده اسپری کنید تا فرش مرطوب شود. در پایان، دوباره با استفاده از حولۀ کاغذی رطوبت فرش را بگیرید و صبر کنید تا فرش کاملاً خشک شود.

این مقاله را هم بخوانید: چند توصیه برای خرید فرش ایرانی

فرش را نمک پاشی کنید!

اگر لکه نوشابه تازه است، هنوز هم آن قدر فرصت دارید که بدون استفاده از مواد شوینده شیمیایی آن را کاملاً از روی فرش پاک کنید. نمک خوراکی برای پاک کردن لکه نوشابه از روی فرش بسیار مفید است. یک اسفنج خیس، پارچه تمیز، آب گرم و مقداری نمک آماده کنید و نمک را روی لکه نوشابه بپاشید. حال اسفنج را روی نمک ها بکشید تا لکه را کاملاً تمیز کند. پس از آن که اثری از لکه روی فرش باقی نماند، با دستمال تمیز و آب گرم آن را تمیز نمایید. بهتر است بدانید استفاده از نمک برای پاک کردن بردن لکه خون از روی فرش هم عالی است.

از بین بردن لکه نوشابه از روی فرش

مایع ظرف شویی را روی فرش بریزید

شاید در مواردی آب و پاک کننده‌های غیر شیمیایی برای تمیز کردن لکه‌های قدیمی‌تر کافی نباشند. به همین دلیل، بهتر است برای پاک کردن لکه نوشابه از روی فرش از اسپری مایع ظرف شویی استفاده کنید. برای تهیه این اسپری، یک قاشق مایع ظرف شویی را در قوطی افشانه بریزید و مابقی قوطی را از آب گرم پر کرده و خوب تکان دهید. حال یک دستمال تمیز و سفید بیاورید و پس از اسپری کردن محلول پاک کننده روی لکه، با دستمال آن را خوب تمیز کنید. پس از پاک شدن لکه، با مقداری آب و یک دستمال تمیز قسمت لک شده را آبکشی نمایید.

نکاتی مهم برای از بین بردن لکه نوشابه از روی فرش

بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه اوهایو انجام شده است، توصیه می‌کنیم که برای پاک کردن لکه های روی فرش از صابون استفاده نکنید، زیرا مواد تشکیل دهنده صابون ترکیباتی دارند که می‌‌توانند لکه‌های ایجاد شده بر روی فرش، مانند لکه نوشابه را ماندگار کنند که در این صورت،هیچ‌گاه با استفاده از هیچ شوینده‌ای در زمان‌های نمی‌توانید آن را پاک کنید. درست است که صابون بهترین پاک کنندۀ لکۀ خون و سایر لکه‌های ایجاد شده روی پارچه‌های مختلف است، اما مشکل بین صابون و لکه نوشابه تنها به دلیل نوع الیافی است که فرش از آن‌ها تشکیل شده است. البته این را هم بگوییم که شاید اگر نوشابه بر روی لباس ریخته شود، بهترین ماده برای پاک کردن آن انواع مختلف صابون باشد. اما برای از بین بردن هر نوع لکه‌ای از روی فرش توصیه می‌کنیم از صابون استفاده نکنید.

نکته بعدی اینکه خودسرانه نباید از شوینده‌های قوی برای از بین انواع لکه ها مانند لکه نوشابه بر روی فرش استفاده کنید، زیرا یک شوینده قوی مانند انواع سفید کننده‌ها، مایع‌هایی که با نام‌های تجاری مختلف ادعای تمیزی زیاد می‌کنند و یا در برخی موارد جرم گیرها می‌توانند رنگ الیاف فرش را از بین برده و ظاهری زشت و درست نشدنی را به فرش دهد. بنابراین، بهتر است در شستشوی فرش تنها از مایع ظرفشویی استفاده شود و در صورت لزوم برای استفاده از شوینده‌های دیگر بهتر است مقداری از شوینده را در قسمت کوچکی از فرش که زیاد جلوی چشم نیست امتحان کنید. سپس در صورتی که آسیبی جدی به فرش وارد نکرد می‌توانید به عنوان یک لکه بر از آن استفاده کنید.

یک پاسخ به “پاک کردن لکه نوشابه از روی فرش با ۳ ترفند ساده”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید