سه روش ساده برای پاک کردن لکه قهوه از روی فرش

دسته بندی ها
دسته‌ها
روشهای پاک کردن لکه قهوه روی فرش

برای پاک کردن لکه از روی فرش می‌توانید از اصول روش‌های مربوط به پارچه و لباس استفاده کنید. اگر سریع و به‌موقع به سراغ لکه بروید، احتمال آن که بتوانید کل لکه را پاک کنید بیشتر است و هر چه زودتر برای پاک کردنش اقدام کنید، کارتان ساده‌تر خواهد بود و به روش‌های چندان پیچیده‌ای نیاز نخواهید داشت. در این قسمت چند روش ساده برای پاک کردن لکه قهوه از روی فرش را برایتان توضیح داده‌ایم. این کار را می‌توانید در منزل هم انجام دهید. اما بهترین روش آن است که برای گرفتن نتایج بهتر، شستشوی فرش را به یک شرکت قالیشویی فرش حرفه‌ای بسپارید.

 

لکه روی فرش
لکه روی فرش

 

پاک کردن لکه‌های قهوه تازه

 

همواره به یاد داشته باشید که از قسمت خارج از لکه قهوه به سمت وسط آن کار خود را شروع کنید. لکه‌های قهوه در زمانی که مشغول کار بر رویشان هستید، آمادگی پخش شدن به اطراف را دارند. این می‌تواند به شما کمک کند.

به یاد داشته باشید که نباید فرش را محکم بمالید. در غیر این صورت، ممکن است به الیاف فرش آسیب برسانید و حتی ممکن است قسمت‌هایی از آن پاره شود. در عوض، برای پاک کردن لکه از یک حرکت مالشی یا فشاری بدون مالش محکم استفاده کنید.

برای آن که بتوانید تا حد امکان قسمت‌های بیشتری از لکه قهوه را پاک کنید، از یک دستمال سفید استفاده کنید. همچنان قسمت‌های تمیز و سفید پارچه را روی قسمت‌های لک شده فشار دهید، تا جایی که دیگر قهوه را به خود جذب نکند. حال مقداری آب سرد روی لکه قهوه بریزید. از یک دستمال سفید دیگر استفاده کنید و کار خود را ادامه دهید تا تمام مایع را به خود جذب کند. بسته به نوع قهوه و مقدار مایع ریخته شده روی فرش ممکن است لازم شود این روند را حداقل دو بار تکرار کنید. بیش از حد روی فرش آب نریزید. شما می‌خواهید قهوه را رقیق کنید، اما باید طوری باشد که جذب پارچه شود.

 

لکه قهوه روی فرش
لکه قهوه روی فرش

 

به‌عنوان مرحله نهایی، می‌توانید از ماده پاک‌کننده لکه موردعلاقه خود استفاده کنید. اما حتماً راهنمایی‌های استفاده از آن را به‌طور کامل دنبال کنید. ماده پاک‌کننده را بیش از حد لازم روی فرش نپاشید تا بتواند در درازمدت کثیفی بیشتری را به خود جذب کند. پس از آن، راهنمایی‌های لازم را دنبال کنید تا بتوانید فرشتان را به‌طور کامل خشک کنید.

 

پاک کردن لکه قدیمی قهوه از روی فرش

 

مراحلی که برای پاک کردن یک لکه قهوه قدیمی از روی فرش انجام دهید، با مراحلی که در بالا توضیح دادیم شباهت زیادی دارند، اما به تلاش بیشتری نیاز دارد. علاوه بر این، مراقب باشید که باید محل لک شده را پیش از شروع کار کمی مرطوب کنید. تمامی مراحلی را که در بالا توضیح دادیم به ترتیب تکرار کنید تا اثری از لکه باقی نماند.

برای آن که بتوانید لکه‌های قدیمی قهوه را از روی فرش پاک کنید، به کمک اضافه نیاز دارید. اگر فرشتان از جنس پشم است یا ترکیبی از پشم در خود دارد، یا اگر دقیقاً نمی‌دانید که جنس آن چیست، سه قطره مایع ظرف‌شویی ملایم را در یک فنجان آب ترکیب کرده و سپس امتحان کنید. این محلول را با استفاده از اسفنج روی قسمت لک شده فرش بمالید و پس از آن به‌طور متناوب از یک پارچه خیس و یک پارچه خشک استفاده کنید تا پاک شود.

 

قالیشویی فرش ماشینی
شستشوی فرش

 

اگر می‌دانید که فرشتان پشمی نیست و ترکیبی از پشم هم در آن وجود ندارد، می‌توانید ترکیبی از یک قاشق غذاخوری آمونیاک با یک فنجان آب استفاده کنید. این محلول را در قسمتی از فرش امتحان کنید که چندان جلوی چشم نباشد تا مطمئن شوید به رنگ فرش آسیب نمی‌رساند. محلول آمونیاک را به‌آرامی روی فرش مالیده و 3 تا 5 دقیقه منتظر بمانید. در این مرحله نیز به‌طور متناوب از یک حوله خیس برای آبکشی و از یک حوله خشک برای خشک‌کردن قسمت لک شده استفاده کنید. حال کار خود را با استفاده از یک حوله خشک به پایان برسانید و بگذارید فرش به‌طور کامل خشک شود.

 

برای پاک کردن لکه‌های قهوه به چه چیزهایی نیاز دارید؟

 

  • پارچه سفید یا حوله تمیز
  • آب سرد
  • ماده پاک‌کننده لکه
  • مایع ظرف‌شویی
  • محلول آمونیاک (برای فرش‌های غیر پشمی یا آن‌هایی که ترکیبی از پشم ندارند)

 

 

لکه قهوه روی فرش
لکه قهوه روی فرش

 

اگر لکه برگشت چه‌کار کنید؟

 

در بیشتر وقت‌ها، اگر لکه قهوه بازگردد، معنایش آن است که لکه اصلی بیش از آنچه تصور می‌کنید در فرش نفوذ کرده است یا این که در طول فرآیند پاک‌سازی به‌اندازه کافی مایع از روی فرش پاک نکرده‌اید. مایع راه خود را به روی سطح فرش باز می‌کند و در بیشتر وقت‌ها لکه حلقه مانند کمرنگ‌تری را ایجاد می‌کند.

مراحل پاک‌سازی را یک بار دیگر تکرار کرده و فرش را به‌طور کامل خشک کنید. می‌توانید حوله‌ای را روی قسمت لک شده قرار دهید و جسم سنگینی را هم روی حوله بگذارید تا بتوانید با کمک فشار آن تا جایی که می‌شود مایع را جذب کنید. سپس می‌توانید از یک پنکه استفاده کنید تا روی قسمت مرطوب بدمد و کمک کند فرش سریع‌تر خشک شود.

 

نمایی از شستشوی فرش
قالیشویی فرش

 

با لکه‌های قهوه و خامه چه کنیم؟

 

اگر دوست دارید که در قهوه خود از خامه استفاده کنید و در حین نوشیدن آن مقداری روی فرشتان بریزد، ممکن است برای آن که بتوانید پروتئین موجود در لکه را تجزیه کنید، از یک محلول پاک‌کننده آنزیم دار استفاده کنید. معمولاً این محلول‌ها برای تجزیه پروتئین‌ها بهترین گزینه هستند و مانع ایجاد بوهای نامطلوب در فرش می‌شوند. پیش از رفتن به سراغ روش‌های لکه‌زدایی دیگر، حتماً قسمت لک شده فرش را آبکشی و به‌طور کامل خشک کنید.

 

تصویری از قالیشویی فرش حرفه ای
قالیشویی فرش حرفه ای

 

انواع مختلف لکه‌های قهوه و فرش

 

هر چه الیاف فرش بلندتر باشند، پاک کردن لکه‌ها سخت‌تر خواهد شد. در خصوص فرش‌هایی که الیاف بلندتری دارند، حتماً آن را به‌طور کامل جذب کنید و مراقب مقدار مایعی باشید که برای پاک کردن لکه به کار می‌برید. بهتر است از یک پنکه استفاده کنید که بتواند در خشک کردن فرش به شما کمک کند. در فرش‌های پشمی یا آن‌هایی که ترکیبی از پشم یا سایر الیاف طبیعی دارند، آمونیاک یا برخی دیگر از مواد پاک‌کننده لکه ممکن است رنگ فرش را از بین ببرند یا به الیاف آن آسیب برسانند. پیش از استفاده از هر نوع ماده یا روشی توصیه می‌کنیم راهنمایی‌ها و دستورالعمل‌هایی را که کارخانه بافنده فرش فراهم کرده است، دنبال کنید.

 

پاک کردن لکه قهوه
پاک کردن لکه قهوه

 

قالیشویی طُرّه

قالیشویی طُرّه در این پست خود چند راه ساده برای از بین بردن لکه‌های جدید و قدیمی قهوه از روی فرش را برایتان توضیح داده است. انجام این کار در منزل کار چندان سختی نیست، اما در برخی موارد ممکن است به شستشوی حرفه‌ای فرش نیاز شود که دیگر از توان و امکانات شما خارج است. در چنین مواردی فقط یک شرکت قالیشویی فرش حرفه‌ای می‌تواند این کار را به‌خوبی انجام دهد. قالیشویی طُرّه آماده است تا انواع خدمات مربوط به فرش را برای مشتریان خود فراهم کند. برای آگاهی از خدماتی که ارائه می‌دهیم، به بخش خدمات مراجعه کنید. برای رزرو اینترنتی یک وقت قالیشویی می‌توانید به بخش سفارش آنلاین مراجعه کنید و برای مطلع شدن از قیمت خدمات ما بخش تعرفه قالیشویی را مشاهده کنید. در صورت نیاز به هر گونه مشاوره یا اطلاعات بیشتر می‌توانید با مراجعه به بخش تماس با ما با کارشناسان ما مشورت کنید.

 

قالیشویی طُرّه
قالیشویی طُرّه

 

لینک مقاله منبع:

https://www.thespruce.com/removing-coffee-stains-from-carpet-1901013

 

قالیشویی طره
قالیشویی طره

قالیشویی طره با پشتوانه سه نسل تجربه ،انواع خدمات قالیشویی ، مرمت فرش دستباف ،دارکشی ، لکه بـرداری و ارائه می نماید .

2 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.